SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME ÖNERİLERİ

Sağlıklı beslenme dengeli ve yeterli beslenmedir. Sağlıklı beslenen kişiler sağlam bir vücuta, pürüzsüz bir cilde, güçlü kol ve bacaklara, kolay hastalanmayan bir vücuta sahip olurlar. Bünyenin düzenli ve dengeli çalışması için, yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda alınması gerekiyor.

ZİNDE VE SAĞLIKLI KALMANIZA YARDIMCI BESİNLER

 • Sebzeler

  PATLICAN
  BROKOLİ
  SALATALIK
  KUŞKONMAZ
  KEREVİZ
  ISPANAK
  DOMATES
  KABAK
  SOĞAN
  SALATA
  LAHANA
  PAZI
  MANTAR
  TURP
  HAVUÇ
  ENGİNAR
  SARIMSAK

 • Meyveler

  ELMA
  KAYISI
  LİMON
  ERİK
  PORTAKAL
  MANDALİNA
  KİVİ
  GREYFURT
  NAR
  YABAN MERSİNİ
  KUŞ ÜZÜMÜ
  ARMUT

 • İçecekler

  ŞEKERSİZ ÇAY
  ŞEKERSİZ KAHVE
  SU
  SODA

  SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BOL SU İÇMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMELİYİZ.

 • Süt ve Süt Ürünleri

  YOĞURT
  SÜT
  PEYNİR
  KEFİR

  BU ÜRÜNLERİN AZ YAĞLI OLANLARI TERCİH EDİLMELİDİR.

 • Ekmek

  ÇAVDARLI
  KEPEKLİ
  YULAFLI

 • Kuruyemiş

  BADEM
  CEVİZ
  HİNDİSTAN CEVİZİ
  FINDIK
  ANTEP FISTIĞI

 • Et ve Balık

  YAĞSIZ KIRMIZI ET
  BEYAZ ET
  HER TÜRLÜ BALIK

 • Baklagiller

  MERCİMEK
  BEZELYE
  FASULYE
  NOHUT
  SOYA FASULYESİ

HAFTADA BİR GÜN İSTEDİĞİNİZ HERŞEYİ YİYİP İÇEBİLECEĞİNİZ BİR GÜN OLSUN

BU SERBEST GÜNÜNÜZDE YİYEBİLECEĞİNİZ GIDALAR
 • KIZARMIŞ GIDALAR

  PATATES KIZARTMASI
  SOĞAN HALKALARI
  CİPS
  KIZARMIŞ BALIK

 • KÖTÜ KARBONHİDRATLAR

  BEYAZ EKMEK
  TOST
  HAMUR İŞLERİ
  ŞEKER
  BİSKÜVİ
  BEYAZ PİRİNÇ
  MAKARNA
  MARGARİN
  TATLI

 • İÇECEKLER

  ALKOLSÜZ İÇECEKLER
  LIGHT İÇECEKLER

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Zeytinyağının en önemli özelliklerinden biri kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisidir. Kalp krizi riskini azalttığı gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı sadece, 14gr, yani 120 kalori içerir. Akdeniz ülkelerinde kalp krizi riskinin diğer ülkelere göre daha az olduğu görülmüştür. Sporcular için zeytinyağı çok önemlidir. Zeytinyağının içerisinde bulunan oleik asit kaslar tarafından en kolay yakılan hazmedilen yağdır.

Ceviz yağı tüketimi kalp hastalığı geliştirme olasılığını engellemeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, yüksek omega-3 yağ içeriği kalbi korur ve yanı sıra anti-kanser ve kilo azaltmada da etkilidir. Lezzetiyle salatalarınıza lezzet katın.

Kanola yağı zeytinyağına yeni bir rakip olarak ortaya çıktı. Amerika’da ve Avrupa’da son yıllarda çok gündemde olan kanola yağı, Türkiye’de de diyet uzmanlarının tavsiyeleri arasında yer almaya başladı. İçeriğinde A, D, E ve K vitaminleri bulunan kanola yağı, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip.

Keten tohumu yağı kolesterol ve tansiyon düzenler ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Oldukça sert bir tadı olduğundan kullanım esnasında ısıya maruz bırakılması tavsiye edilmektedir. Yemekler piştikden sonra ve salatalarda kullanılması tavsiye edilir.

Yoğurt her yaşta hemen hemen herkes için uygundur. Yoğurt, sütten daha besleyici sindirimi kolay bir gıdadır. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir gıdadır. Yoğurdu sofralarından eksik etmeyen kişilerde bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara karşı direnç de artmaktadır.

Pekmez ve bal gibi faydalı olarak bildiğimiz bu yönüyle tükettiğimiz meyve ve sebzelerin büyük birçoğunda fruktoz doğal olarak bulunan bir şeker türüdür. Bu gıdalarda doğal olarak bulunan fruktoz aşırı miktarlarda alınmaması halinde zararlı değildir, hatta vücutun glükozu işlemesi süreçlerine katkıda bulunur. Aşırı miktarlarda tüketilmesi vücutun işleyebileceği kapasitenin üzerine çıkar. Tüketilen miktar çok önemlidir ve control altında tutulmalıdır. Fazla tüketilen fruktoz karaciğer tarafından yeterince hızlı işlenemez ve vücut fruktozdan yağ oluşumuna başlar.

Meyve suyu aslında oldukça yararlı bir içecek. Kendi evinizde, taze sıkılmış haliyle. Dışarıda hazır olarak satılan meyve suyunun içindeki katkı maddeleri sağlık açısından zararlı olabiliyor. En doğrusu meyve sularının değil, meyvelerin kendilerini yemeliyiz.

Light içeceklerde enerji alımını azaltmak adına aspartame ve sakarin gibi yapay tatlandırıcılarla yapılan light içeceklerin içilmesi şişmanlık sorununu gidermediği gibi son derece zararlı yan etkilere de neden oluyor.

Fındığın içerisinde vücudumuz için gerekli olan bir çok önemli vitamin barınmaktadır. Fındığı günlük olarak belli ölçülerde tüketmemiz sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır. Fındık kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır. Içerdiği yüksek kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirir. Ayrıca bunlara ek olarak ideal bir aperatifdir.

Dünyanın en acı biberi olarak bilinen şili biberi özellikle C vitamin açısından oldukça zengindir. Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır.

Kepekli gıda tüketimi yeterli ve dengeli beslenme de çok önemlidir. Kepekli gıdalar bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Kepekli gıdalar sayesinde tokluk daha kısa sürede oluşur ve daha uzun süre tok kalınması sağlandığı için, ağırlık kontrolüne yardım edilir. Günlük kalori alımı yapılırken, rafine ürünler yerine kepekli ürünleri ve tam tahıl ürünlerini tercih etmek devamlılığı sağlar.

Margarin kimyasal işlemler sonucunda suni olarak elde edildiğinden insan sağlığına çok zararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Üzerinde tamamen bitkisel yağ olduğu ve 0 mg kolesterol içerdiği yazsa da, margarin kalp damar sağlığını tehdit eder. Trans-yağ aside miktarı oldukça fazla olduğundan damar sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.

Yumurta “besleyici değeri yüksek” besin olarak tanımlanmaktadır. Yıllarca yumurtanın kolesterolü yükselttiği düşünülmüştür. Bir çok çalışma artık yumurta sarısının kandaki kolesterolü çok yükseltmediğini gösterdi. Yumurta yemeyi abartmadığınız taktirde hiç bir sorun olmaz.