FİTNESS ÖNERİLERİ

Antrenman çeşitlendirme ilkesi

Antrenman yönteminin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bünye, yapılan antrenmanlara uyum sağlayacağından, bir süre sonra istenen tepkiyi vermez. Dolayısıyla sizler için hazırladığımız antrenman planları çeşitlilik gösterir. Kardiyo egzersizleriyle gereksiz kalorilerden kurtulurken daha sağlam bir bünyeye sahip olacaksınız. Aralıklı antrenmanlar kilo verdirirken etkinliği daha da artıracak ve Tabata antrenmanları yağ yakma idmanı sonrasında bile sizi formda tutacaktır. Böylece gereksiz duraklamalar ortaya çıkmayacak ve hedefinize başarıyla ulaşacaksınız.

Gevşeme ve Germe

Antrenman sonrası hemen duşa mı koşmalısınız? Elbette hayır! Her idman sonrası Gymoda'nın size sunduğu gevşeme çalışmalarını yaparak bünyenizi normale döndürün. Neden mi? Dinlenme ve rahatlama aşaması bünyenizin idman sırasındaki yoğunluğunu normal düzeye döndürür ve bir kas sorunu yaşamadan iyileşmenizi sağlar. Kaslarınız ağrımaz ve gerçek zindeliği duyumsarsınız.

Gevşeme ile elde edeceğiniz diğer faydalar arasında şunlar da yer alır:

  1. Gevşeme sırasında kardiyovasküler sistem sakinleşir ve normal ritmini bulur
  2. Gevşeme aşaması kas sertleşmesi riskini azalttığı için kas sorunlarını önler
  3. Gevşeme aşaması sırasında sinir sisteminiz de gerilimini boşaltır
  4. Yaralanmalar önlenir. 
Spor sağlıktır

Uzmanlar, egzersizlerin birçok hastalığı önlediğinde hemfikir. Aşırı zorlama ya da bir seferde çok fazla idman bir takım yaralanmalara yol açabilir. Gymoda tarafından size özel oluşturulan programlara tam uyum, istenmeyen sonuçların doğmasına izin vermez. Program ve idmanlarımızın zorluk dereceleri değişkendir ve her bir egzersiz belli bir zorluk derecesindedir.

Aklınızda tutmanızda yarar bulunan üç noktanın altını çiziyoruz:

  1. Spor bir zorunluluk değil bir coşkudur! Bunu hırsla acıya çevirmemeye dikkat etmelisiniz
  2. Kendinizi doğru çözümleyin ve size aşırı gelecek egzersizleri seçmek gibi bir hataya düşmeyin
  3. İdmanlara uygun biçimde hazırlanan ve yaralanma riskini azaltın! Kaslarınızı ısıtarak esnekliğini artırın ve sağlıklı kafanızı taşıyan sağlıklı, düzgün çalışan bir vücuda sahip olun. 

Yeni bir antrenman programına başlamadan önce ve her iki yılda bir konusunun uzmanı bir doktorun yapacağı kontroller gereklidir ve faydalı olacaktır. Bu kontrollerde kalp, akciğer, kan dolaşımı, yaşam koşulları, kas sistemi ve akli durum sınanmalıdır. Bu testlerin sonuçlarında elde edilecek verilere göre doktor fiziksel durumunuz hakkında güçlü olan yanlarınız ve nitelikleriniz hakkında bilgi verebilecektir. Ancak, Gymoda kapsamında size sunduğumuz idmanlarda ağırlık kullanılmaz ve herkesin uygulaması için tasarlanmıştır.

Kas yağı yakma

Kas yapısının kilo vermeyle ne ilgisi var? Ne kadar kasınız varsa vücudunuz o kadar enerjiye gerek duyar. Bu gereği temel olarak karbonhidratlar ve yağlardan karşılar. Bu nedenle biz de idmanlarımızda kas yapınızı geliştirecek ve yağ yakmanızı artıracak egzersizlere önem veriyoruz. Bu süreçte çalışmaların yol açtığı değerlerinizi sürekli kaydedin ve belki de artan kilonuzdan endişe etmeyin. Kilo vermeniz bir kaç hafta içinde başlayacak ve bu süreç programınıza bağlı kaldığınız sürece istikrara kavuşacaktır.

İdman sonrası yağ yakma

İdman sonrasında da yağ yakımı sürer. Bünyeniz yağ ve karbonhidratları yakma çalışmasını sürdürür çünkü daha çok kas daha çok yakma anlamına gelir. Çok kas çok yağ yakar!

Disiplin

Başarılı bir çalışma için disiplinli olmak doğru seçim olacaktır. Haftada 2-3 kere antrenman yapmanız istediğiniz hedefleri gerçekleştirmede yardımcı olacaktır. Gymoda programlarımız da buna göre düzenlenmiştir. Siz yalnızca programınıza uyun, gerisi kendiliğinden gelir.

Fitness yalnız form değil sağlık da kazandırır

Fiziksel formunuzu korumak için yapacağınız antrenmanlar özellikle akciğer ve kolon kanseri gibi hastalıkları sizden uzak tutar. Kanser uzmanları, egzersiz eksikliğinin ve aşırı kilonun çok sayıda kanser türünün nedeni arasında yer aldığını belirtmektedir. Bu nedenledir ki her yaştan bireylerin günde yarım saat bir fiziksel antrenman programını uzun erimli olarak uygulaması önerilmektedir.

Her gün Fitness

Bunun için iki hafta içinde tozlanacak bir bisiklet almanız ya da arabanıza atlayıp spor salonuna gitmeniz gerekmez. Asansör kullanmayın, araçla ulaşım yerine bisiklet ya da yürümeyi seçin, hem çevreye hem sağlığınıza duyarlı kalın. Gündelik yaşam size egzersiz olanakları sunmaktadır ve bunları değerlendirmeniz amaçlarınızın gerçekleşmesine doğal ve ek çaba gerektirmeyen bir katkı sunacaktır.

Fitness Motivasyonu

Elbette spor için de motive olmanız gerekir; nereden baksanız çoğu birey için egzersiz yapmaktansa televizyon karşısında uzanmak yeğdir! Size, motive olmanızı kolaylaştıracak bazı bilgiler verelim:

Dinlene sırasındaki kalp atımı 70'ten 50'ye düşer (üç yıllık düzenli egzersiz sonrasında bir yıllık tasarruf edersiniz, kalbi yormamak budur).

Düzenli egzersizle bir yıl içinde kas düzeyiniz iki katına çıkar.

Yüksek kan basıncı sorununuz azalır ki bu kalp krizi riskini %30'a kadar azaltır.

20 dakikalık bir spor sonrasında salgılanan endorfin, yani mutluluk hormonu, çikolata yediğiniz zamanki kadar olur.

Ömrünüz uzar

Stresle daha kolay başa çıkarsınız

Hareketli insanlar kilolarını kolay kontrol eder

Spor yardımıyla kemik erimesi riski azalır

Düzenli spor yapan insanlar daha kaliteli uyur.

Bir de yanınıza hem motive ettiğiniz hem sizi motive eden bir arkadaş bulun!